Uzay Terapisi Kimlere Uygulanır?

Uzay Terapisi Kimlere Uygulanır?

Bu cihaz geniş bir hastalık grubunda ve sporcularda kullanılabilmektedir. Felçli hastalarda yer çekimi azaltılmış ortamda yapılan yürüme eğitimleri ile felçlilerin beyinleri yürümeyi yeniden öğrenerek dış (normal) ortamda da hastaların yürüme fonksiyonlarında önemli gelişmeler olmaktadır.

Yürümekte zorlanan obezler yer çekimi %80’e kadar azaltılmış cihazın içinde kolaylıkla yürüyebilmekte hatta koşabilmekte ve böylelikle hızlıca kalori harcayabilmektedirler.

Özellikle dizlerinde kireçlenme oluşmuş hastalar da bu cihazdan yararlanmaktadırlar. Kireçlenmede vücut ağırlığının dizler üzerine aşırı yük bindirmesi ile yürüme çoğu zaman ağrılı ve çok zor iken, gravitenin alınmış olduğu ortamda hastalar kolaylıkla yürüyebilmekte ve böylelikle diz eklemlerinin beslenmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Alter-G’nin bir başka kullanım alanı ise spor sakatlanmalarıdır. Spor sakatlanmalarında, tıbbi olarak sporcuların bacaklarına bazen aylara varan sürelerle yük verilmemesi istenmektedir. Bu cihaz ile spor sakatlanması olan sporcular çok kısa bir süre sonra yürüyebilme imkânına sahip olduklarından hızla iyileşmektedirler.

Öte yandan normal sporcuların kondisyonlarını arttırmaları bu cihaz sayesinde çok kolay olmaktadır. Doping yapmadan doping yapmış gibi olan sporcular kapasitelerini fizyolojik olarak ve hiçbir hukuksuz ve sağlıksız bir durum olmadan artırabilmektedir.

 336 total views,  1 views today

Yorum Yok

Yukarı Çık