Reiki Şifa Terapisi Nedir?

Reiki; şifa ve ruhsal çalışmalara dayanan binlerce yıllık ve enerji aktarımı ile şifa vermeye dayalı bir tekniktir. Batıya yayılmaya başladığında “Evrensel Yaşam Enerjisi” olarak lanse edilmiştir. Ancak “Yüce Kaynağın Bilincini Taşıyan, Ruhsal Amaçla Çalışan Yaşam Gücü Enerjisi” açıklaması anlamını daha iyi ortaya koyar. Reiki bir ruhsal şifa tekniğidir.

Kaynağının Tibet olduğu sanılan Reiki, Japon Budusti olan Dr. Mikao Usui tarafından yeniden ortaya çıkarılmış ve bir şifa tekniği halinde sunulmuştur. Usui, 1922 yılında Usui Reiki Ryoho Gakkai adlı bir organizasyon kurmuş ve burada şifa verirken aktarmayı da öğretmiştir. Zamanla hem bu kuruluş içinde hem de dışarıda öğretmen yetiştirmeye başlamıştır.

Reikinin hiç bir zararı ya da yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Bir çok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar, zihinsel ve bedensel gerginlilerden kurtulmayı sağlar, ilaçların yan etkisini azaltır, yorgunlukları giderir, bağımlıklardan kurtulmaya yardım eder kısaca pozitif enerjiyi arttırma ve kişisel gelişim anlamında önemli pozitif etkiler yapar.

Reiki hiçbir inanç sistemi ya da felsefe ile bağlantılı değildir. İnsan vücudundaki enerji kanallarında oluşan tıkanıklıkların açılmasını sağladığına inanılan reikinin, birçok hastalığın tedavisine yardım ettiği görülmüştür. Bununla birlikte, bu yöntemin tıbbın yerini tutmadığı ve teşhis için bir araç olmadığı konusunda uyarıda bulunmak istiyoruz.

Bütünleyici ve tamamlayıcı şifa yöntemi olarak kullanıldığında başarılı bir araç olduğu öne sürülen reikinin, çağdaş tıp, akupunktur, şiatsu, refleksoloji gibi, şifa için kullanılan tüm sistemlerle uyumlu olduğu bildiriliyor. Bu sistemlerle birlikte uygulandığında acıları hafiflettiği ve şifa sürecini hızlandırdığı söyleniyor.

Dünyada bir çok hastane Reiki uygulamayı bütünleyici kabul etmekte ve reikiyle ilgili çalışmalara önem vermektedir. Reiki uygulayıcılarda sezgileri güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar. Reiki evrensel bir enerjidir ve hiç bir kişinin tekelinde değildir. Reiki ile herkes kendinin şifacısı olabilir.

Reiki kişinin vücut dengesini ve uyumunu korumasını sağlar. Eğer vücudunda herhangi bir yerde bozukluk yada sorun varsa bu tüm vücudu etkileyeceğinden bütüne yönelir. Günümüzde bir çok hastalığın altında zihinsel nedenlerin bulunduğu ve hastalığa yol açan zihinsel kalıplar değiştiğinde hastalığın da iyileştiği artık bilinmektedir.

Reiki Uygulamasının Kullanım Alanları

Dünyada yapılan araştırmalar tıbbi tedavi gören hastaların reiki kullanmaları durumunda iyileşme hızının %50 arttığı ve ilaçların yan etkilerinden çok daha az etkilendiklerini ortaya koymuştur. Reikiyi düzenli olarak kullanmanın bir çok faydası vardır.

Bunlardan bazıları şunlardır.;

 • Kronik hastalıklarınızın tedavisinde daha pozitif hissetmenize yardım ederek, tıbbi tedavinize destek olur.
 • Bünyenizin daha güçlü olmasına yardım eder.
 • Stresli zamanlarınızda sizi rahatlatır ve sakinleştirir.
 • Korku duygusunu yenmenize yardım eder.
 • Kafanız karışık olduğunda düşüncelerinizi netleştirmenizi sağlar.
 • Düşüncelerinizi doğru noktaya yönlendirmenize yardım eder.
 • Vücudunuzu toksinlerden arınmasına yardım eder.
 • Duygusal sorunlarınızı çözmenize yardım eder.
 • Sezgisel yeteneklerinizi ve farkındalığınızı arttırır.
 • Kötü alışkanlıklarınızdan ve size zarar veren tutumlarınızdan vazgeçmenize yardım eder.
 • İnsanlarla ilişkilerinizde daha sakin ve daha yapıcı olmanıza yardım eder.
 • Sanatsal üretkenliğinizi arttırır ve ilham almanızı kolaylaştırır.
 • Kin, nefret, öfke gibi zarar verici duygulardan sıyrılmanıza yardım eder.
 • Kendiniz için daha doğru ve iyi olanı bulmanıza yardım eder.
 • Enerji vererek sizi dinçleştirir.
 • Psikolojik rahatsızlıklarda, fobilerde ve depresyonda tıbbi tedavinin yanında iyileşme sürecini destekler.
 • Sevgi ve ilgi duygularınızı artırır ve duygusal ilişkilerinize olumlu katkısı olur.
 • Uykusuzluk, bitkinlik ve isteksizlik gibi sorunlarınızın çözülmesinde yardımcıdır.
 • Fiziksel, psikolojik ve zihinsel sorunların çözümlenmesine yardım etmesi ve diğer pozitif etkileri hem iş yaşamında hem duygusal yaşamınızda hem de sosyal ilişkilerinizde sizi destekleyecek ve çok daha mutlu bir insan olmanıza yardım edecektir.
 • Reiki genel olarak yaşam kalitenizi yükselten bir enerji tekniğidir.

Reiki Uygulaması

Reiki uygulanan kişi; genelde gevşeme, rahatlama, ağrılarda azalma veya kaybolma, hastalıkta gerileme hisseder. Hiçbir şey hissetmeyebilir de. Hissetmeyen kişi şifalanmamıştır. diyememekle birlikte, önemli olan inanması değil, Reiki uygulamasını kabul etmesi yeterli olacaktır.

Tam bir Reiki seansı 20 ila 40 dakika sürer. Tüm bedene ve hasta bölgeye enerji verilir. Üç gün üst üste uygulanması önerilir. Kronik hastalıklar için daha sık ve yoğun Reiki uygulanır. Kaç seansta tam sonuç alınacağı, iyileşme sağlanıp sağlanamayacağı bilinemez, bedenin enerjiye verdiği cevap önemlidir.

Reiki, yoga, meditasyon, tüm sporlar, Tai Chi, Qi Gong gibi tüm diğer sanatlar ve enerji sistemleriyle birlikte güvenle kullanılabilir.

Reiki ile Şifalanma

Her varlık evrensel yaşam gücü ile varlığını sürdürür. Bu yaşam enerjisi bedene çakralar yolu ile akar. Beden içerisine bu enerjinin akış yollarına meridyenler ve nadiler bedenin çevresindeki enerji alanına Aura denir. Yaşam enerjisi hücrelere ve organlara sürekli akarak onları tazeler ve çalışmaya devam etmelerini sağlar.

Bu enerjinin akışı engellenirse bedende bazı aksaklıklar ortaya çıkar. Yaşam enerjisi duygu ve düşüncelerimize göre yönlenir. Negatif düşünce ve duygular bu enerjinin akışında bozukluk meydana getirir. Bu bozukluklar ilk önce enerji bedenin katmanlarında ve sonra da fiziksel bedende ortaya çıkar.

Reiki kişiye akarken hem enerji bedendeki hem de fiziksel bedendeki dengesizlikleri dağıtarak o bölgedeki frekansı yükseltir. Düşük frekanslı enerjinin parçalanarak dağılmasını sağlar. Sonuç olarak yaşam gücünün akışını onarıp sağlıklı ve doğal olarak akmasını sağlar.

 

 191 total views,  1 views today

Yukarı Çık