Refleksoloji ile Serebral Palsi

Refleksoloji ile tedavi milattan önce 3000 yıllarına kadar uzanan refleksoloji geçmişten günümüze ulaşırken bilgi ve tecrübeleri de günümüze kadar taşıma işlevi görmüştür. Genel sağlık sorunlarıyla ilgili birçok çözüme imza atarken bu çözüm imkanlarının engelli çocuklarda da geçerli olup olmadığını merak eden ilk çalışmalar Rusya ve sonrasında İngiltere’ de yapılan çalışmalarla başlatılmış olup öncelikle otistik ve spastik çocuklar üzerinde uygulanan bu çalışmalar olumlu sonuçlar vermesiyle birlikte diğer engel gruplarında da ve Serebral Palsi (SP)’li hastalarda’ da değişik düzeylerde gelişmeler kaydedilmesine vesile olmuştur.refleksoloji-ile-serebral- palsinin-tedavisi

Refleksoloji “ayaklar bedenin aynasıdır.” felsefesinden yola çıkılarak uygulanan bir alternatif tedavi yöntemidir. Vücuttaki her organın ayaklarda temsil edildiği bölgeler vardır ve buraya uygulanan özel teknik ve tutuşlarla yapılan bir tedavidir.

Ayak tabanında sinir uçları mevcuttur. Buraya yapılan uyarılarla periferik sinir sistemi uyarılır; oradan uyarılar merkezi sinir sistemi aracılığı ile beyin ve ilgili organa iletilir.

Refleksolojiye göre bir organın işleyişinde herhangi bir sorun varsa o organda enerji bloke olur ve organın çalışmasını engeller yani organ hasta olur refleksoloji ile bloke olan enerjinin akışı sağlanır ve organ iyileşir.

Refleksoloji “Merkezi sinir sistemini kullanarak beyne uyarı göndermek suretiyle yeni hücre bağlantıları sağlayarak vücutta iyileşme süreci başlatma” olarak tanımlanabilir. Ayak altında tüm organların izdüşümlerinin bulunur, elle bu iz düşümlere basınç vererek beyne 6 uyarı gönderilir ve bu yöntemin merkezi sinir sistemi ve beyni ilgilendiren her türlü hastalıkta kullanılabilir. Bu yöntem sinir sistemini ilgilendiren her türlü hastalıkta uygulanabiliyor.

Refleksoloji ile tedavinin yetersiz kaldığı yerden sonra ek tedavi olarak başlayabilir. Her hastalığın iyileşme sürecine göre değişir, bu hastalığın derecesine, lezyonun derinliğine, kişinin durumuna ve vücudun tedaviye verdiği cevaba bağlıdır.

Refleksoloji Merkez sinir sistemine çeşitli yöntemlerle gönderilen duyusal uyarıların refleks olarak motor yanıt oluşturduğu bilinmektedir. Serebral Palsi (SP)’li hastada yoğun olarak kullanılan refleksoloji tedavisi uzmanların çoklu araştırma prensibine dayanan ve ilgili sinir uçlarına manuel baskı ile uygulanan tedavilerdir.

Beynin sağlam bölgeleri hasarlı bölgelere ait fonksiyonları üstlenmesine, yeni sinapslar oluşmasına yardımcı olunur ve 5 – 6 yaşına kadar beyindeki nöronlar yeniden organize olurlar. Buna bağlı olarak bazı fonksiyonlar kısmen kazanılmaktadır.

Bu sürece nöronal plastisite denmektedir. Refleksoloji ile nöronal plastisiteyi hızlandırmak ve duyusal girdiyi artırmak, bazı yöntemlerin erken aylardan itibaren uygulanması ile başarılı sonuçlar alınmıştır.

Refleksoloji ile bu yöntem tüm dünyaca kesinlik kazanmış ve uygulama yelpazesi günden güne artış göstermiştir. Refleksoloji tekniklerin genel amacı kas kasılmasını normalleştirmek, gövdede ileri denge reaksiyonlarını geliştirmek ve normal hareketleri uyarmaktır.

Bazı uyarı noktalarından verilen basınç kas iğciğinden kalkan germe refleksini engelleyerek spastik kas kasılmasını azaltır.

Refleksoloji, bugün destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır.

Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektro kimyasal mesajları çıkardığını bununda nöronların yardımı ile ilgili organı uyardığını savunur.

Bunun yanı sıra psikolojide özellikle panik atak ve depresyon hastalığının tedavisinde destekleyici olarak uygulanmakta olup, başta Rusya ve Amerika’daki engelliler üzerinde özellikle otistik ve spastik engelli çocuklar ile felçli hastalar olmak üzere birçok engel grubunda ciddi gelişmelerin ortaya çıkması sebep olmuştur.

Ayak ve el refleksolojisi belli noktaların manuel uyarılarak vücuttaki sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılmasıdır. En yaygın uygulanan ise ayak refleksolojisidir. Stres belki de günümüz insanlarının karşılaştığı en temel sorundur.

Bu sorunun sinir sistemimiz üzerindeki etkisi son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olup günlük hayatta yaşadığımız birçok sorun buna dayalıdır. Stres kan dolaşımını yavaşlatır refleksoloji ise kan dolaşımını hızlandırarak vücudun besin almasını ve toksin atımını hızlandırır.

Refleksoloji yaptıranların bağışıklık sistemlerinin daha iyi çalıştığı özellikle kışın yaşanılan soğuk algınlığı ve grip tarzı hastalıklara daha dirençli oldukları yapılan araştırmalarla ve çalışmalarla sabittir.

Refleksoloji ile Oluşan Etkiler

Refleksoloji sağdan uygulanarak beynin sol tarafını aktif eder, soldan uygulanarak sağ tarafı aktif eder. Hasarlı olan bölgeler ayaktaki sinir son uçlarında verilen basınç uyarıları ile örneğin; sağ ayaktan konuşma merkezi sinirini uyararak beyindeki noktaya ileti gönderilmesi ile aktif hale geçip vücuda komut vermesini sağlamak, yada; sol ayaktan bağırsak sinirini uyararak beyinden iletiyi alıp vücuda komut vermesini sağlamak ve bağırsakların çalışmasını sağlamaktır.

Her organın bir sinir ucu bulunduğuna göre bu bölgelerin aktif edilmesi zor olmamalıdır. Refleksoloji ile Serebral Palsi (SP)’li bir çocuğun adım atabilmesi, konuşabilmesi, algısının artması, spastzitenin azalması, kabızlığın düzelmesi, yeme-içmenin kolaylaştırılması sağlanabiliyor.

Refleksolojide Amaç Nedir?

Refleksolojide amaç anormal duruş ve hareketlerin düzeltilmesi, oluşabilecek şekil bozukluklarının önlenmesidir. Mevcut becerilerin geliştirilmesi, yeni becerilerin öğretilmesi, kollarında fonksiyonel olarak kullanımı sağlamak, yürüme eğitimi vermek ve konuşma merkezine yapılan çalışma ile anlaşılabilir konuşmayı sağlamaktır.

Serebral Palsili çocuklarda ortaya çıkan problemler:

  • Spastisite
  • Duyu algı motor problemleri
  • Yutma, çiğneme problemleri
  • Salya-konuşma problemi
  • Dikkat dağınıklığı- Zekâ geriliği
  • Yürüme ve gelişim geriliği
  • Kabızlık ve kişiden kişiye göre değişen birtakım problemleri sayabiliriz.

Refleksoloji: Etkileri ve Kullanım Alanları

Refleks sözcüğünün sözlük anlamı “Dış etkilere bağlı olmak üzere istemsiz kas kasılması” dır. Ancak refleksoloji sözcüğünün içinde bulunan “refleks” terimi, yansıma ya da aksetme anlamına gelir.

Bu nedenle refleksoloji terimi; sinir yollarının uyarılması ve vücut iç organlarının yansımalarını da içermektedir. Refleksoloji; ayaklar, eller ve kulaklar üzerindeki spesifik noktalara basınç (masaj) uygulama tekniğidir.

 Yaklaşık 15-30 dakika süren her masaj seansı kişinin ihtiyacına göre haftada 1 uygulanabilmektedir ve farklı hastalıklarda uygulanan seans sayısı; depresyon ve panik atakla 16 seans, bel fıtığında 8-16 seans, migrende 8-20 seans, eklem ağrılarında 8-16 seans uygulanması gibi farklılık göstermektedir.

Refleksolojide masaj genellikle ayaklara uygulanmakta, çünkü ayaklar çok sayıda sinir sonlanması içermektedir ve oldukça duyarlıdır. Ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle, vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerji çözülerek, yaşayan her dokuya ve her hücreye yayılır ve bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirir.

 

 194 total views,  1 views today

Yukarı Çık